«حامی» به دانشجویانی که در دانشگاه‌های معتبر خارجی امکان ادامه تحصیل دارند کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌نماید. حامی از این دانشجویان انتظار دارد پس از اتمام تحصیلات با مراجعت به کشور امکان انتقال دانش کسب شده و ارتقای سطح علوم انسانی در کشور را فراهم آورده و موجبات اعتلای علمی ایران را فراهم آورند. هدف حامی از ارائه‌ی بورس تحصیلی، به طور مشخص افزایش تعداد دانش آموختگان رشته‌های علوم انسانی از دانشگاه‌های برتر جهانی و از این طریق ارتقای سطح «آموزش» و «پژوهش» علوم انسانیِ کارآمد در کشور می‌باشد.

مهلت ثبت نام تا ۱۵ فروردین ۹۸

واجدین شرایط

افراد مستعدی که

  • در رشته‌های علوم‌انسانی از دانشگاه‌های برتر این رشته موفق به اخذ پذیرش در مقاطع کارشناسی‌ارشد یا دکتری شوند و یا مشغول به تحصیل باشند.

  • متعهد به بازگشت به کشور پس از اتمام تحصیلات و تجربه‎اندوزی در محیط‌های علمی و پژوهشی گردند.

  • نیاز مالی داشته و در اخذ کمک هزینه تحصیلی کافی از دانشگاه مقصد یا سایر سازمان‌ها و نهادها موفق نشده باشند.

(در شرایط نادری ممکن است به دانشجویان مقطع کارشناسی نیز این کمک هزینه تعلق گیرد. تشخیص این موضوع با گروه علمی موسسه حامی می‌باشد.)

رشته های مورد قبول

تمامی رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی مورد حمایت موسسه حامی هستند.

نحوه ارائه درخواست

متقاضیان درخواست خود را پیش از مهلت مقررشده با پرکردن فرم درخواست به دبیر کمیته علمی ارائه کرده و مدارک و مستندات خود را برای اثبات صلاحیت دریافت کمک هزینه تحصیلی ارائه می‌نمایند. صندوق به متقاضیان توصیه می‌کند علاوه بر فرم درخواست، هر مدرکی را که در متقاعد کردن کمیته علمی مفید می‌دانند به کمیته ارسال نمایند. جهت سهولت درخواست متقاضیان، کپی و فایل تصویری مدارک نیز در مرحله بررسی کفایت می‌کند اما در صورت اعطای کمک هزینه تحصیلی، اصل مدارک نیز پیش از امضای قرارداد تعهد، بررسی و تطبیق خواهد شد.

روند بررسی درخواست‌ها

علاوه بر مدرکی دال بر اخذ پذیرش یا اشتغال به تحصیل در رشته مورد نظر که ضروری می‌باشد، مدارک زیر نیز می‌توانند برای کمیته علمی مفید واقع شوند :
• شرح سوابق تحصیلی، شغلی و غیره (Resume)
• کارنامه تحصیلی همه مقاطع تحصیلی دانشگاهی
• معرفی نامه از سوی اساتید و متخصصان رشته مربوطه (کپی نامه های ارسالی به دانشگاه‌ها برای اخذ پذیرش نیز مورد قبول است)

• شرح اهداف و برنامه های تحصیلی و علمی(SOP)
• مقالات و نمونه فعالیت های علمی پژوهشی
• مدارک و مستندات مبنی بر پیشرو و مناسب بودن دانشگاه مقصد از قبیل Rankingهای معتبر، نمونه فعالیت‌های اساتید و مقالات منتشره در مجلات معتبر و…..
• سوابق تحصیلات و مطالعات اسلامی
به علاوه هر مدرک دیگری که علاقه، قابلیت و پشتکار متقاضی، انگیزه های میهنی و مذهبی متقاضی و نیز معتبربودن دانشگاه مقصد را نشان دهد می‌تواند مفید واقع گردد.

حداقل نمرهٔ زبان

بدیهی است که برای بهره‌مندی از دورهٔ فوق، تسلط به زبان انگلیسی از شروط لازم است. به همین جهت ارائهٔ مدرک تسلط به زبان برای «بورسیه تحصیلی» ضروری است.

  • حداقل نمره از تافل ۹۴
  • حداقل نمره از آیلتس ۷
  • یا نمرهٔ معادل از امتحانات زبان تخصصی دیگر

علاوه‌براین، بخشی از مصاحبه قبل از انتخاب نهایی به زبان انگلیسی انجام خواهد شد تا توانایی انجام محاوره آزموده شود.

بدیهی است که نمره زبان انگلیسی برای برنامه‌هایی است که به زبان انگلیسی هستند. برای برنامه هایی با زبان­های دیگر(به غیر از زبان انگلیسی)، مدرکِ همان زبان مورد نیاز است.

مهلت ارائه درخواست

مهلت ارائه درخواست برای هر سال تحصیلی در دور اول ۱۵ فروردین ماه همان سال و در دور دوم تا ۲۵ تیر ماه می‌باشد. متقاضیان پس از ارائه درخواست باید در اسرع وقت نسبت به تکمیل کردن مدارک خود اقدام نمایند. تمامی مدارک باید به صورت الکترونیکی و از طریق فرم درخواست ارسال شوند.

 

روند بررسی درخواست‌ها

کمیته علمی بلافاصله بعد از دریافت درخواست متقاضیان بررسی را آغاز نموده و پس از انجام مصاحبه با واجدین شرایط، در مدت کوتاهی (ده تا چهارده روز)  نتایج را اعلام می‌کند. این نتایج پیشاپیش به تایید هیأت مدیره می‌رسند.

مهم‌ترین ملاک‌های بررسی موارد زیر هستند:

  • نیاز کشور به این رشته و مفید بودن آن برای آینده کشور

  • قابلیت و پشتکار متقاضی جهت تحصیل در این رشته

  • معتبر و پیشرو بودن دانشگاه مقصد

به موازات اهمیت رشته، قابلیت متقاضی در ادامه موفقیت آمیز این رشته از طریق مجموع سوابق ارائه شده بررسی می‌شود.

به علاوه، پیشرو و معتبر بودن دانشگاه در حوزه درخواستی متقاضی نیز بررسی می‌شود. قابل ذکر است که از جمله معیارهای بررسی این دانشگاه‌ها امکان نفوذ دانشجویان ایرانی به آن دانشگاه‌ها و نیز موقعیت این دانشگاه در مجموعه دانشگاه‌های محتمل برای دانشجویان ایرانی است. به این ترتیب، هرچه متقاضیان در دانشگاه‌های بهتر و نیز دانشگاه‌هایی که شانس پذیرش کمتری برای ایرانیان در آن‎ها وجود دارد پذیرفته شوند، شانس دریافت کمک هزینه تحصیلی برای ایشان بیشتر می‌شود.