هدف از این تسهیلات کمک به دانش‌آموختگان علوم انسانی و شروع به فعالیت حرفه‌ای آن‌ها در کشور است. با توجه به اینکه دغدغه تامین مسکن از جمله مهم‌ترین موانع برای اعضای هیات علمی جدید می‌باشد، تمرکز این طرح بر ارائه مسکن آماده سکونت به مدت دو سال می‌باشد. جامعه هدف کسانی هستند که قابلیت‌های بالایی دارند ولی در کوتاه مدت دچار محدودیت نقدینگی هستند. طراحی این تسهیلات تعمدا به گونه ای است که صرفا برای کسانی که محدودیت نقدینگی کوتاه مدت دارند جذابیت داشته باشد و کسانی که دسترسی به منابع مالی خانوادگی یا پس انداز شخصی دارند انگیزه‌ای برای استفاده از این تسهیلات نداشته باشند.

مهلت ثبت نام تا ۱ بهمن ۹۷

شرح تسهیلات

میزان، نحوه اعطا و شرایط بازپرداخت تسهیلات به صورت زیر می‌باشد:

  1. مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به مدت دو سال جهت رهن مسکن به صاحب خانه متقاضی پرداخت می‌گردد و مؤسسه قرارداد رهن و اجاره را با موجر منعقد می‌نماید. اصل مبلغ رهن در انتهای سال دوم از دریافت تسهیلات، به صورت یکجا تسویه می‌شود.
  2. در ازای اجاره دو سال استفاده از مسکن، متقاضی میبایست مبلغی معادل ۱۵ هزار دلار (معادل اجاره دوسال) را به مدت نه سال از ابتدای قرارداد و به صورت زیر به مؤسسه پرداخت نماید:

۱.به صورت اقساط مساوی در بازه های شش ماهه و یا

۲.طبق جدول زیر و در اقساط سالانه

سال ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹
سهم از کل مبلغ ۱۰% ۲۰% ۰% ۱۰% ۱۰% ۱۰% ۱۰% ۱۵% ۱۵%

 

تبصره ۱: قرارداد واحد مسکونی توسط موسسه امضاء خواهد شد. موسسه به صورت جداگانه قراردادی با متقاضی خواهد داشت که بمثابه مستاجر بودن متقاضی به ازای تسهیلات موسسه است. نماینده موسسه چک در وجه صاحب خانه را در حین عقد قرارداد به صاحبخانه تحویل می‌دهد و پس از انقضای قرارداد اجاره، مبلغ رهن را مستقیما از صاحب خانه تحویل می‌گیرد. این موضوع که طرف قرارداد موسسه می‌باشد ولی شخص دریافت کننده تسهیلات در خانه سکونت خواهد یافت در قرارداد اجاره منعکس می‌گردد. در صورتی که متقاضی مایل به رهن یا اجاره مسکنی باشد که مبلغ رهن آن بیش از ۱۰۰ میلیون تومان است، متقاضی مقدار مابه التفاوت را در اختیار مؤسسه قرار می‌دهد تا به موجر پرداخت گردد و در انتهای سال دوم این مبلغ عینا به متقاضی بازگردانده می‌شود.

تبصره ۲: افراد دریافت کننده تسهیلات، به عنوان حامیان آتی موسسه شناخته می‌شوند.

 

 

 

 

 

 

حداقل شرایط پذیرش

الف)‌ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر در رشته تحصیلی یا دارا بودن حداقل یک مقاله در مجلات چارک اول (براساس لیست SJR) در رشته تحصیلی

ب)‌ نامه رسمی پیشنهاد کار از طرف رئیس دانشکده در یکی از دانشگاه‌های ایران یا رئیس سازمان متقاضی جذب فرد در کشور

ج) حداکثر ۳۵ سال سن

د) احراز نیاز مالی

مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست

  1. رزومه شامل سوابق آموزشی و پژوهشی
  2. نامه رسمی پیشنهاد کار
  3. دو توصیه‌نامه
  4. تکمیل فرم نیاز مالی

نحوه ارائه درخواست

متقاضیان درخواست خود را با تکمیل کردن فرم درخواست به دبیر کمیته علمی ارائه کرده و مدارک و مستندات خود را برای احراز صلاحیت دریافت کمک هزینه مسکن از طریق همان فرم ارسال نمایند. موسسه حامی به متقاضیان توصیه می‌کند علاوه بر فرم درخواست، هر مدرکی را که در متقاعد کردن کمیته علمی مفید می‌دانند به کمیته ارسال نمایند.

مهلت ارائه درخواست

مهلت ارائه درخواست، ۲۰ شهریور و ۱ بهمن هر سال است. نامه پیشنهاد شغلی متقاضی باید حداکثر تا ۱ اسفند همان سال ارائه گردد.

توضیحات

  • این تسهیلات غیر دولتی بوده و فارغ از محدودیت‌های بروکراتیک آن است. به علاوه عمومی شدن خبر این مساله نه تنها مذموم نیست که چه بسا موجب جذب سایر خیرین جهت این امر خیر نیز می‌شود.
  • هدف از اجرای این طرح تلاش برای رفع مشکلات جذب افراد مستعد برای هیات علمی یا مسئولیت های تاثیرگذار در کشور است. لذا در مرحله اول تمرکز این طرح بر جذب اعضای هیات علمی برای دانشگاه‌های برتر کشور در عین استقلال از این دانشگاه‌ها خواهد بود. اگر چه در گام‌های آتی ممکن است به سایر دانشگاه‌های کشور نیز توسعه یابد.
  • با توجه به غیر انتفاعی بودن طرح، لازم است افرادی که حقیقتا نیازمند این حمایت هستند از آن استفاده کرده و همه افراد شایسته آن را بمثابه نوعی هدیه بلاعوض تلقی نکنند.