هدف از این تسهیلات کمک به دانش آموختگان رشته‌‌‌های علوم انسانی از برترین دانشگاه‌‌های دنیا جهت شروع به فعالیت حرفه‌‌ای آن‌ها در کشور ایران است. با توجه به اینکه دغدغه تامین مسکن از جمله مهم‌ترین موانع برای فارغ‌ التحصیلان جدید است، تمرکز این طرح بر ارائه مسکن آماده سکونت به مدت دو سال می‌باشد. جامعه هدف کسانی هستند که قابلیت­‌های بالایی داشته ولی در کوتاه مدت دچار محدودیت نقدینگی هستند. طراحی این تسهیلات تعمدا به گونه‌ای است که صرفاً برای کسانی که محدودیت نقدینگی کوتاه مدت دارند جذابیت داشته باشد و کسانی که دسترسی به منابع مالی خانوادگی یا پس انداز شخصی دارند انگیزه‌ای برای استفاده از این تسهیلات نداشته باشند.

در این طرح، موسسه حامی مسکن مناسب (تقریباً نوساز، دوخوابه، و در اطراف دانشگاه شریف، دانشگاه تهران …) به مدت دو سال در اختیار متقاضی قرار داده و طی این دوسال مبلغ اجاره را به نرخ روز و به دلار حساب می‌کند، ولی تقریباً هیچ اجاره‌ای از متقاضی دریافت نمی‌کند. بعد از پایان این دوره ­ی دوساله، متقاضی طی اقساط ۷ ساله اجاره را به دلار و بدون احتساب سود و یا کارمزد به حامی باز می‌گرداند.

مهلت ثبت نام تا ۲۰ شهریور ۹۸

شرح تسهیلات

موسسه­‌ی حامی برای برگزیدگان این طرح مسکن مناسبی برای مدت دو سال تهیه می‌کند. این مسکن شامل خصوصیات زیر خواهد بود:

  • حدود ۱۰۰ متر مربع و دوخوابه
  • زیر ۱۰ سال ساخت و ترجیحاً نوساز
  • اطراف دانشگاه تهران، دانشگاه شریف و یا سایر دانشگاه‌های کشور
  • هزینه‌­ی رهن کامل حدود ۲۰۰ میلیون تومان (این مبلغ با توجه به افزایش قیمت مسکن، به تشخیص هیئت مدیره­‌ی حامی تعدیل خواهد شد.)

میزان اجاره منزل مسکونی

پیش از شروع دوره دوساله، قیمت به‌ روز اجاره­‌ی همان منزل انتخاب شده، برای مدت دو سال محاسبه شده و با نرخ روز به دلار تبدیل می‌شود. این مبلغ توسط موسسه­‌ی حامی محاسبه و به فرد متقاضی ابلاغ می‌شود.

نحوه بازپرداخت اجاره منزل

در ازای اجاره دو سال استفاده از مسکن، متقاضی مبلغ اجاره را که میزان آن از ابتدای دوره مشخص شده است، طی اقساط ۹ ساله به صورت زیر به مؤسسه پرداخت می‌نماید:

  • به صورت اقساط مساوی در بازه‌های شش ماهه و یا
  • طبق جدول زیر و در اقساط سالانه
سال ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹
سهم از کل مبلغ ۱۰% ۲۰% ۰% ۱۰% ۱۰% ۱۰% ۱۰% ۱۵% ۱۵%

 

تبصره ۱: قرارداد واحد مسکونی توسط موسسه امضاء خواهد شد. موسسه به صورت جداگانه قراردادی با متقاضی خواهد داشت که بمثابه مستاجر بودن متقاضی به ازای تسهیلات موسسه است. نماینده موسسه چک در وجه صاحب­خانه را در حین عقد قرارداد به صاحب­خانه تحویل می­‌دهد و پس از انقضای قرارداد اجاره، مبلغ رهن را مستقیماً از صاحب‌خانه تحویل می‌گیرد. این موضوع که  طرفِ قرارداد موسسه بوده ولی شخصِ دریافت کننده­‌ی تسهیلات در خانه سکونت خواهد یافت، در قرارداد اجاره منعکس می‌گردد. در صورتی که متقاضی مایل به رهن یا اجاره مسکنی باشد که مبلغ رهن آن بیش از ۲۰۰ میلیون تومان است، متقاضی مقدار مابه‌التفاوت را در اختیار مؤسسه قرار داده تا به موجر پرداخت گردد و در انتهای سال دوم این مبلغ عیناً به متقاضی بازگردانده می­‌شود.

تبصره ۲: افراد دریافت کننده تسهیلات، به عنوان حامیان آتی موسسه شناخته می‌شوند.

حداقل شرایط ارائه درخواست

الف)‌ فارغ‌التحصیل از ۱۰۰ دانشگاه برتر در رشته تحصیلی یا دارا بودن حداقل یک مقاله در مجلات چارک اول (براساس لیست SJR) در رشته تحصیلی

ب)‌ نامه رسمی پیشنهاد کار از طرف رئیس دانشکده در یکی از دانشگاه‌های ایران یا رئیس سازمان متقاضی جذب فرد در کشور

ج) حداکثر ۳۵ سال سن

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت درخواست

  1. رزومه شامل سوابق آموزشی و پژوهشی
  2. نامه رسمی پیشنهاد کار
  3. دو توصیه‌نامه که حتماً یکی از آن‌ها باید توسط استاد راهنمای پایان‌نامه دکتری باشد.

نحوه ارائه درخواست

به غیر از توصیه‌نامه­ ها که باید مستقیماً توسط اساتید به آدرس info@haamee.org ارسال شود، سایر مدارک و مستندات باید از طریق فرم آنلاین موجود در سایت موسسه و پیش از موعد مقرر تکمیل و ارسال شود.

مهلت ارائه درخواست

مهلت ارایه درخواست ۲۰ شهریور هر سال است که بنا به نیاز و به تشخیص هیئت مدیره حامی می‌تواند دور دیگری نیز برگزار شود. در این صورت تاریخ دقیق از طریق سایت موسسه اطلاع رسانی خواهد شد. نامه پیشنهاد شغلی متقاضی باید حداکثر تا ۱ اسفند همان سال ارائه گردد.

آیین نامه تامین مسکن

متن کامل آیین نامه تامین مسکن را می توانید از اینجا دانلود کنید.