برگزیدگان کمک هزینه فرصت مطالعاتی موسسه «حامی علوم انسانی»

علی ظریف

مطالعات کارآفرینی دانشگاه ایندیانا

علاقه بسیار زیادم به رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی باعث شد پس از دیپلم ریاضی دانشجوی اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد شوم. در دوره کارشناسی مطالعات متنوع زیادی در مورد علم اقتصاد و موضوعات مرتبط به آن داشتم. به منظور تقویت بنیه علمی با کسب رتبه برتر وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شریف شدم و آن‌جا در یک دوره فشرده توانایی روش تحقیق خودم را تقویت کردم. پایان‌نامه‌ام در رابطه با ساختار صنعت بانکداری ایران بود و با فعالیت در پژوهشکده پولی و بانکی با مسائل واقعی اقتصاد ایران آشنایی بیشتری پیدا کردم. پس از اتمام دوره کارشناس ارشد برای دوره دکترا دوباره به دانشگاه فردوسی مشهد برگشتم و هم‌اکنون بر روی رساله‌ام با موضوع رابطه کارآفرینی و اثر آن بر رشد اقتصادی کار می‌کنم. با هدف ارتقای کیفیت پژوهش دکترایم تصمیم گرفتم برای فرصت تحقیقاتی یکساله به یکی از دانشگاه‌های برتر این رشته بروم. دانشگاه ایندیانا در حوزه مطالعات کارآفرینی در رتبه‌های برتر دانشگاه‌های آمریکا قرار گرفته و هدف من این است که با بهتر پاسخ گفتن به سوال اصلی رساله‌ام در یکی از ژورنال‌های باکیفیت مقاله چاپ کنم. با توجه اهمیت موضوع کارآفرینی در ایران و جهان می‌خواهم یکی از افرادی باشم که در این حوزه به طور تخصصی کار می‌کنم.

سید محمدحسین قریشی

سیاستگذاری عمومی دانشگاه پیتسبرگ

در میانِ رشته‌های متنوع کارشناسی، انتخاب‌های اولش را با اطمینان به مهندسی صنایع اختصاص داد و در مهندسی صنایع دانشگاه شریف پذیرفته شد. این اطمینان سه دلیل داشت. اولا مسایل کشور را مرتبط با حوزه مدیریتی می‌پنداشت. ثانیا احساس می‌کرد استعدادی در روابط انسانی دارد که با این رشته متناسب‌تر است و ثالثا علاقه داشت در کنار تحصیل، فرصت‌هایی جهت تقویت سایر ابعاد نگرشی، مهارتی و تجربی در اختیار داشته باشد. استفاده از فرصت تکرارناشدنی دوره‌ی کارشناسی و تجربه‌ی فعالیت‌های دانشجویی و پروژه‌های کاری، در کنار نگاه کلان‌نگر و سیستمی مهندسی صنایع، آمادگی و شناخت بیشتری جهت مواجهه با مسایل کشور در او ایجاد کرد به صورتی که تصمیم گرفت دانش و مهارت خود را در حوزه‌ی مدیریت تقویت کند.
بدین جهت در مقطع کارشناسی ارشد در رشته ام‌بی‌ای (مدیریت کسب و کار) تحصیل کرد، اما آن را کافی ندانست. پس از آشنایی با رشته‌ی سیاست‌گذاری عمومی آن را متناسب‌تر با سطح دغدغه‌ها و علایق چند ساله‌اش یافت و این رشته را در مقطع دکتری برگزید. همزمان، جهت اثرگذاری بر مسایل واقعیِ سیاست‌پژوهی و سیاست‌گذاری کشور به همکاری در راه‌اندازی و فعالیت در اندیشکده مطالعات حاکمیت و سیاست‌گذاری دانشگاه شریف پرداخت. این تجربه باعث شد شکاف میان دانش و عمل را بیش از پیش لمس کند. پس از آن، جهت ارتباط نزدیک‌تر با مراجع سیاست‌گذاری کشور و اثرگذاری جدی‌تر، پیشنهاد همکاری با مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی را پذیرفت.
انباشت این تجارب، اهمیت ارائه راهکارهای مبتنی بر تخصص و متناسب با نیازهای واقعی کشور را بر او بیش از پیش روشن ساخت. احساس ضعف در دانش سیاست‌گذاری کشور او را بر آن داشت جهت استفاده از فرصت مطالعاتی تلاشی جدی کند. اساتید معتبری برای این موضوع اعلام آمادگی کردند، اما ترجیح داد علیرغم عدم قطعیت‌ها و مشقت‌های سفر به امریکا، امکان بهره‌مندی از راهنمایی‌های پروفسور پیترز –از شناخته‌شده‌ترین اساتید این رشته– را که مشفقانه دعوتنامه‌ای به این منظور ارسال کرده بود، از دست ندهد. او در حال حاضر پیگیر مقدمات سفر جهت گذراندن دوره فرصت مطالعاتی در دانشگاه پیتسبرگ است و بسیار امیدوار است با تلاش علمی خود در حوزه‌ی سیاست‌گذاری، بتواند کمکی به حل مسایل کشور و جامعه کند.

برگزیدگان ۲۰۱۸-۲۰۱۹ موسسه «حامی علوم انسانی»

سید مصطفی ضیایی

سیاستگذاری عمومی دانشگاه کلمبیا

زادهٔ سال ۱۳۷۱ در تهران. از نوجوانی گرایش زیادی به مدیریت و رهبری در خود می دید و رویای نقش آفرینی در یک دگرگونی بزرگ را در سر می پروراند. در سال ۱۳۹۰ و با فرادید داشتن کشش درونی به رشته مدیریت و اقتصاد و همچنین چگونگی آموزش دانش انسانی و مهندسی در کشور، رشته مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف را برگزید.
در میانه انجام پروژه‌هایی برای سازمان‌های دولتی و عمومی زیر نظر دکتر علینقی مشایخی، با راهنمایی ایشان با رشته سیاست‌گذاری و حکمرانی عمومی آشنا شد و آن را هم آهنگ با اهداف، رویاها و توانایی‌هایش دید.
شروع زیست حرفه‌ای و شغلی او در معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. پس از آن به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف که مشاور و مجری برنامه اشتغال و معیشت کمیته اجتماعی و فرهنگی ستاد احیای دریاچه ارومیه بود، پیوست. فعالیت در زمینه توسعه در ایران و دیدن ناتوانی خود از منظر دانش، تجربه و مهارت در مواجهه با بسیاری از مسائل او را به درخواست برای پذیرش در رشته سیاستگذاری عمومی و حکمرانی عمومی در ۴ دانشگاه در آمریکا واداشت. در نهایت از دانشگاه کلمبیا برای رشته حکمرانی عمومی و از دانشگاه میشیگان برای رشته سیاستگذاری عمومی پذیرش دریافت کرد و در لیست انتظار رشته حکمرانی عمومی دانشگاه هاروارد و سیاستگذاری عمومی دانشگاه شیکاگو قرار گرفت. هم اکنون مشغول تصمیم گیری میان دانشگاه کلمبیا و میشیگان و چشم به راه نتیجه دانشگاه هاروارد و میشیگان می‌باشد. برنامه او پس از پایان خواندن این رشته، کار کردن در یک سازمان مشاوره ای، عمومی و یا دولتی برای دستیابی به تجربه بیشتر و سپس خواندن دکترا در یک رشته مرتبط، با تمرکز بر یک مساله خاص کشور است. بسیار امیدوار است که آنگاه آمادگی روبرو شدن با مسائل کشور و کاستن از پیامدهای مخرب آن را داشته باشد.

سلیمه السادات حسینی

تاریخ هنر دانشگاه شیکاگو

در سال ۱۳۷۱ در کرمان متولد شد. به دنبال کسب مدال طلا در المپیاد ادبی دانش آموزی و علاقۀ همیشگی به فرهنگ، ادب و هنر ایرانی وارد دانشگاه تهران و در رشتۀ ادبیات فارسی مشغول به تحصیل شد. پس از یک سال تحصیل، همزمان در رشتۀ باستان شناسی دانشگاه تهران را شروع کرد. در کنار تحصیل، به یادگیری زبان‌های پرکاربرد در مطالعاتش، یعنی زبان‌های عربی و فرانسه و همچنین کارآموزی در موزۀ ملی ایران و شرکت در حفاری‌های باستان شناسی متعدد مشغول شد. پرسش‌ها و دغدغه‌های جدی و نظری در باب هنر او را به سمت فلسفۀ هنر کشاند و موجب شد که در مقطع کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه هنر تهران مشغول به تحصیل شود.

در ضمن آشنایی بیشتر با هنر ایران، متوجه شد که علی رغم غنای فرهنگی و تاریخی هنر این سرزمین، متأسفانه تعداد پژوهشگران و صاحب نظران  ایرانی در زمینۀ هنر و تاریخ هنر انگشت شمار هستند و هر آنچه یافت می شود عمدتاً آثار مستشرقان غربی است که بعضاً مغلوط و غرض آلودند. این دغدغه و همچنین علاقۀ شخصی موجب شد که برای تحصیل در رشتۀ تاریخ هنر، رشته ای که در دانشگاه‌های ایران ارائه نمی‌شود، در خارج از کشور اقدام کند. او در دو دانشگاه شیکاگو و دانشگاه ایلینوی پذیرفته شد که  تصمیم به تحصیل در دانشگاه شیکاگو را گرفت.

اهداف او از تحصیل در این رشته، در درجۀ اول شناسایی و شناساندن ظرفیت‌های غنی هنر به طور کلی و هنر ایرانی به طور خاص در تمدن‌سازی و شکل دادن به هویت ملی است. در مرتبۀ دوم، به عنوان یک مورخ به دنبال شناخت و مطالعۀ دقیق و بی طرفانۀ تاریخ هنر است؛ به گونه‌ای که نتایج این مطالعات راهگشای سیاستگذاران فرهنگی جامعۀ معاصر ایران باشد.

مجید حسامی

کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار در مدرسه کسب و کار اینسیَد فرانسه

متولد ۱۳۶۶ در تهران. با کسب رتبه ۵۲ کشوری در کنکور سراسری سال ۱۳۸۴ وارد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه شریف شد. از ترم اول و درحالیکه شاگرد اول دانشکده بود به منظور یادگیری کار تیمی و رهبری، مسئولیت‌های متعددی را در فعالیت‌های فوق برنامه برعهده گرفت و تجارب ارزشمندی کسب نمود. این تجارب در کنار اشتیاق به اثربخشی بیشتر، او را به رشته مدیریت علاقمند نمود و در نهایت تصمیم گرفت علی رغم داشتن امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد مکانیک بدون نیاز به شرکت در کنکور، تحصیلات خود را در رشته مدیریت ادامه دهد. پس از فارغ‌التحصیلی، کار خود را به عنوان کارشناس انتقال تکنولوژی در شرکت مپنا لکوموتیو شروع کرد. پس از مدتی سرپرست آموزش شرکت شد و سپس واحد توسعه منابع انسانی را تاسیس و ریاست آن را برعهده گرفت. دو سال بعد با توجه به علاقه قبلی خود به حوزه مدیریت مالی و با انگیزه یادگیری یک حوزه جدید از کسب و کار، به پیشنهاد یکی از اساتیدش آقای دکتر عقیلی، بعنوان کارشناس اعتبارات به بانک خاورمیانه پیوست. تجارب قبلی در کنار سخت کوشی به او کمک کرد که در مدت شش سال حضور در این بانک، پله های پیشرفت را به سرعت طی کند و مسئولیت‌های متعددی چون ریاست اداره اعتبارات، ریاست اداره عملیات اعتباری، مشاور مدیرعامل در امور بین الملل و ریاست شعبه مرکزی بانک را عهده دار شود.
در سال‌های اخیر، برای تحقق چشم‌انداز شغلی خود که تبدیل شدن به یک متخصص حوزه مالی با استانداردهای بین‌المللی است، پس از جستجوهای فراوان به این نتیجه رسید که تحصیل در یک دانشگاه تراز اول جهانی بسیار راهگشا خواهد بود چراکه ضمن یادگیری موضوعات تخصصی مورد نظر، میتوان ارتباطات حرفه‌ای خود را تیز در سطح بین‌المللی گسترش دهد. در سال جاری، موفق به اخذ پذیرش از مدرسه کسب و کار اینسیَد شد. بدین ترتیب بعنوان یک جوان ایرانی، با دریافت بورسیه تحصیلی موسسه حامی با افتخار وارد یکی از پر رقابت ‌ترین دوره‌های مدیریت دنیا خواهد شد و به خواست خدا با دانش و تجربه‌ی گرانقیمتی که کسب میکند برای اعتلای کشورش تلاشی مضاعف خواهد داشت.

محمدامین نادریان

سیاستگذاری عمومی دانشگاه آکسفورد

در سال ۱۳۶۰ در مشهد متولد شد. پس از طی دوران متوسطه، تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی نفت در دانشگاه صنعت نفت سپری نمود و پس از آن در رشته اقتصاد انرژی و بازاریابی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران پذیرفته شد. پس از یک دوره فعالیت در موسسه مطالعات بین المللی انرژی، در سال ۱۳۹۱ با کسب رتبه برتر وارد مقطع دکترای اقتصاد نفت و گاز دانشگاه علامه طباطبایی گردید. وی در حال حاضر در مرحله دفاع از پایان نامه و اتمام دوره دکترای خود است. محمدامین نادریان تا کنون توانسته بیش از ده مقاله را در حوزه اقتصاد انرژی و اقتصاد پولی در نشریات معتبر علمی-پژوهشی داخلی و خارجی به طبع رساند. او در سال ۱۳۹۲ از سوی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شد. وی فعالیت کاری خود را از سال ۱۳۹۰ در اداره امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت ادامه داد و تا کنون به عنوان تحلیلگر اقتصاد بین‌الملل در هیئت کارشناسی ایران در مجامع مختلف بین‌المللی انرژی حضور داشته است. در همین دوره، وی موفق به دریافت دو دوره فلوشیپ در دبیرخانه اوپک نیز گردیده است. ایشان در سال جاری موفق به اخذ پذیرش کارشناسی ارشد سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه اکسفورد گردیده‌اند. تحصیل در این برنامه ضمن تعمیق شناخت ابعاد سیاسی، حقوقی، اقتصادی و فلسفی سیاست‌گذاری عمومی مبتنی بر مشاهدات تجربی، توانمندی‌های مذاکراتی، ارتباطی و دیپلماتیک ایشان در مواجه با چالش‌های سیاستی حوزه انرژی و به ویژه نفت را ارتقاء می بخشد.

جواد شمسی

اقتصاد مدرسه اقتصادی لندن

در کرمانشاه به دنیا آمدم. پدرم کورد و تبار مادرم به روستایی در آذربایجان می‌رسد. تعلق من به هر یک از فرهنگ‌های کوردی٬ آذری و فارسی تکه‌ای از آنچه که امروز هستم را می‌سازند. فقری که در کودکی و نوجوانی در شهرم می‌دیدم همواره برای من در کنار تاسف‌٬ در هیبت یک علامت سوال بزرگ می‌نمود که چگونه می‌توان با این فقر جنگید. با رویای بازگشت به شهر خویش و بنا کردن کارخانه‌ای در آن٬ رشته مکانیک را در کنکور سراسری انتخاب کردم و راهی تهران و دانشگاه شریف شدم اما مهندسی را منطبق با خصوصیات فردی‌ و هدف‌ام نیافتم٬ لذا ره به علوم انسانی بردم. با کسب رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد٬ وارد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف شدم. طی دوره کارشناسی ارشد بسیار آموختم اما معمای توسعه نیافتگی همچنان برایم همچون یک علامت سوال بزرگ باقی ماند.

به دنبال پاسخ به سوالم تصمیم به تحصیل در خارج از کشور گرفتم. در سال ۹۷ موفق به اخذ پذیرش در رشته اقتصاد از مدرسه اقتصادی لندن و دانشگاه کلمبیا و همچنین سیاست‌گذاری عمومی از دانشگاه هاروارد شدم که در نهایت مدرسه اقتصادی لندن را انتخاب کردم. زمینه پژوهشی مورد علاقه من اقتصاد توسعه٬ اقتصادی سیاسی و کیفیت حکمرانی است. در تابستان سال ۹۷ از تسهیلات ودیعه موسسه حامی استفاده کردم. ایمان دارم این حرکت نیک که توسط جمعی از دغدغه‌مندان وطن شروع شده است می‌تواند نهال تنک علوم انسانی در کشور را یاری رساند تا به درخت تنومندی تبدیل شود که از میوه‌ی آن کام وطنمان شیرین شود.

هما طاهری

سیاستگذاری عمومی دانشگاه هاروارد

در سال ۱۳۶۸ در قزوین به دنیا آمد. از دوران نوجوانی به حیطه علوم اجتماعی و به‌خصوص، سیاست‌گذاری علاقه‌مند شد. در سال ۱۳۸۶ برای تحصیل در رشته مهندسی برق، تحصیل خود را در دانشگاه تهران آغاز کرد. حین تحصیل، علاقه قدیمی خود در زمینه سیاست‌گذاری را با مطالعه آثار فیلسوفان صاحب‌نظر در این حوزه دنبال کرد.
پس از پایان تحصیل، کار در زمینه مهندسی را آغاز کرد و پس از مدتی در سال ۱۳۹۳ برای تحصیل در رشته اقتصاد، وارد موسسه عالی آموزش و پژوهش، مدیریت و برنامه‌ریزی شد. همزمان با تحصیل، به عنوان پژوهشگر کار خود را با معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز کرد. پس از قریب به دو سال فعالیت در سیاست‌گذاری حوزه رفاهی، برای ادامه تحصیل در همین رشته در خارج از کشور اقدام کرده و موفق به دریافت پذیرش از مدرسه کندی هاروارد و دانشگاه آکسفورد برای ادامه تحصیل در این حوزه شد.
وی این فرصت حضور در محضر اساتید سیاست گذاری مطرح جهانی را به چشم دروازه‌ای برای پیوستن به جرگه آینده‌سازان کشور می‌داند. او امیدوار است که به زودی با علم بیشتر بتواند هر چه بهتر و عمیق‌تر در تصمیم‌سازی‌های بلندمدت کشور نقشی هرچند کوچک ایفا کند.

نعیمه محمدی

سیاستگذاری انرژی‌ دانشکده فنی برلین

به سال ۱۳۶۴ در تبریز متولد شد. تحصیلات کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق الکترونیک در دانشگاه صنعتی شریف سپری کرد. گذراندن دوره MBA در دانشکده مدیریت دانشگاه شریف و آَشنایی با محیط کسب و کار، فضای مدیریت در ایران و چالش‌های موجود در حوزه مدیریت مسائل کلان کشور، او را بیش از پیش مشتاق به ادامه تحصیل در رشته سیاستگذاری عمومی در دانشگاه تربیت مدرس نمود. همزمان با تحصیل، به فعالیت در مرکز همکاری‌های فناوری و نوآوری ریاست جمهوری پرداخت تا بیش از پیش با فضای سیاستگذاری‌های کلان، مدل‌های تصمیم‌گیری و اجرای خط مشی‌ها در ایران آشنا شود. او با انجام رساله دکترای خود با عنوان “الگوی حکمرانی مشارکتی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر ایران: رویکرد نهادی”در حال اتمام دوره دکتری خود در ایران است. اما برای تکمیل رسالت خود، درس‌آموزی از کشورهای موفق در توسعه انرژی پایدار و یافتن پاسخ به چالش‌های موجود در توسعه انرژی تجدیدپذیر در ایران، تصمیم به گذارندن یک دوره پژوهشی دیگر، در کشور آلمان گرفت و دانشگاه فنی برلین را که پیشرو در ایجاد پلتفرم‌های شهر پایدار انرژی، شهر هوشمند و دوره‌های MBA ENERGY است، برگزید.
با کمک بورسیهٔ حامی،او امیدوار است تا با انجام این پژوهش و با همراهی همسر و فرزندان خردسالش، مکانیزم‌های علمی پیاده سازی شده مشارکتی در توسعه پایدار را آموخته و در آینده یکی از سیاستگذاران کلیدی در حوزه محیط زیست و یکی از تاثیرگذاران اصلی در کاهش آلودگی و ارتقای هوای پاک در کشور باشد.

بورس شدگان ۲۰۱۷-۲۰۱۸ موسسه «حامی علوم انسانی»

مریم مروج فرشچی

روانشناسی بوستون کالج

فارغ التحصیل کارشناسی حقوق دانشگاه تهران در سال ۱۳۸۵ و کارشناسی ارشد حقوق مالکیت فکری از دانشگاه جورج واشنگتن در امریکا در سال ۱۳۸۷. در سال‌های اقامت در امریکا با همسر و دو فرزندش تفاوت‌های نظام آموزشی و علی‌الخصوص آموزش کودکان، نیازهای خاص و حقوق آموزشی در ایران و امریکا توجّه او را جلب کرد. در ایران با مدیران مدارس و خانواده‌های کودکان نیازهای خاص به خصوص اوتیسم و موسّسه‌های فعّال در این زمینه صحبت کرد و بیش از پیش متوجه این خلآ بزرگ در سیستم آموزشی ایران شد. بعد از مطالعه و تحقیق بیشتر مصمّم شد تا در این زمینه تحصیل کند و به کشورش بازگشته و بتواند قدمی در راه بهبود سیستم آموزشی به خصوص برای کودکان اوتیسم بردارد. در سال ۱۳۹۶ از دانشگاه بوستون کالج در رشته‌ی «روانشناسی کاربردی آموزش و رشد» برای کارشناسی ارشد با تخصّص در زمینه ی اوتیسم پذیرش گرفت. او امیدوار است تا در آینده بتواند قدم خیری برای کودکان این سرزمین بردارد.

سحر غلامی نژاد

شرق شناسی دانشگاه شیکاگو

در سال ۲۰۱۶ به دلیل علاقه زیاد به تحقیق در حوزه شرق‌شناسی و تجربه تحصیل در فضایی متفاوت با آنچه پیش از آن در ایران تجربه کرده بود تصمیم گرفت این رشته را در یکی از دانشگاه‌­های خارج از ایران دنبال کند و موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه­‌های پیشرو در این رشته (دانشگاه شیکاگو) شد. ازآنجاکه اخذ بورسیه تحصیلی در حوزه‌­های مختلف علوم انسانی بسیار رقابتی ­تر از سایر رشته­ ها می‌باشد و تعداد بورسیه‌­های فول فاند بسیار محدود، موفق به اخذ بورسیه کافی از طرف دانشگاه نشد و آن زمان بود که پوستر موسسه حامی که در یکی از کانال­‌های تلگرامی دیده ­بود نظرش را جلب کرد. به گفته خودش حتی فکر نمی­‌کرد چنین موسسه ­ای در ایران حتی وجود خارجی داشته باشد و یا اگر داشته باشد بورسیه­‌ها را از روی شناخت و روابط قبلی صرفاً به اشخاص خاصی اعطا می­‌کند. برخلاف تصورات او پس از چند هفته از طرف موسسه دعوت به مصاحبه شد. علیرغم نور ضعیفی که در دلش روشن شده بود همچنان با ناامیدی در مصاحبه شرکت کرده و امیدی به نتیجه آن نداشت. می­‌دانست در خارج از ایران مؤسسات بورسیه متعددی وجود دارند و دانشجویان را بر اساس ضوابط و معیارهای خاصی گزینش و مورد حمایت قرار می­‌دهند؛ اما چنین موسسه­ ای در ایران برای شخص او کاملاً جدید و ناشناخته بود. در کمال ناباوری پس از مدتی ایمیل تبریکی از طرف موسسه دریافت کرد که از پذیرفته شدنش خبر می‌­داد. علاوه بر اعطای کمک هزینه تحصیلی، موسسه حامی در فرایند دریافت نامه آی بیست و اخذ ویزا نیز بسیار حمایتگر و مفید واقع شد.

بورس شدگان ۲۰۱۶-۲۰۱۷ موسسه «حامی علوم انسانی»

سید امیرحسین مهدوی

مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد

او حین و پس از فارغ التحصیلی، رشته مدیریت روزنامه نگاری اقتصادی را بعنوان حرفه خود برگزید. در فاصله بیست تا سی سالگی، روزنامه نگاری را در رده‌های مختلف از خبرنگاری تا سردبیری ادامه داد و آثارش در جشنواره مطبوعات ایران به عنوان بهترین گزارش تحقیقی و مصاحبه انتخاب شدند. بلافاصله پس از کسب تجربه و اطلاع از روندهای تصمیم‌سازی سیاسی و اقتصادی ایران در خلال ده‌ها مصاحبه با سیاستگذاران و مدیران ارشد و تهیه گزارش از روندهای خط مشی‌گذاری در دولت و مجلس او را به سیاست علاقه‌مند نمود. در سال ۲۰۱۳ برای شرکت در برنامه کارشناسی ارشد “حل منازعه و صلح” در دانشگاه برندایس به ایالت ماساچوست آمریکا رفت. طی مدت تحصیل در آمریکا هم روزنامه‌نگاری را بطور کامل کنار ننهاد و مقالاتی در گاردین، المانیتور و واشنگتن‌پست منتشر کرده است. پس از قبولی در برنامه مطالعات خاورمیانه دانشگاه هاروارد برای تامین بخش اصلی شهریه به بررسی فرصت های مختلفی پرداخت. عموم نهادهایی که در ایالات‌متحده کمک هزینه تحصیلی اهدا می‌کنند برای دانشجویان ایرانی وام تحصیلی در دسترس نداشتند. او از طریق یکی از دوستان شاغل به تحصیل در آکسفورد با موسسه حامی آشنا شد و پس از چند مرحله مصاحبه توانست یکی از کمک هزینه‌های تحصیلی حامی را در سال ۲۰۱۶ دریافت نماید.  وی پس از فارغ التحصیلی در حال حاضر مشغول اقدام برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا می‌باشد.